fbpx
22. January, 2019Lasīšanas laiks: ~ 3 min. 34 s

Iedomājies, kā būtu, ja potenciālie darba devēji un potenciālie darba ņēmēji darba intervija runātu patiesību?

Vadītājs teiktu: “zini, šī ir 5 reize, kad šajā pozīcijā šo 4 gadu laikā meklējam darbinieku. Darbinieki šeit neturās, atnāk pilni entuziasma, bet pēc pirmajiem trīs līdz sešiem mēnešiem saprot, ka īsti neko mainīt nevarēs. Šī pozīcija nav brīva. To joprojām emocionāli ir aizņēmis tās pirmais darbinieks. Manas ekspektācijas no šīs pozīcijas ir augstas, daļu savas atbildības es gribēšu atdot Tev. Tas nekas, ja Tu ilgi te nevarēsi noturēties, es neko netaisos mainīt, mani tas apmierina, jo uzņēmumā ieplūst svaigas asinis.”

Un potenciālais darbinieks atbild: “Es esmu perfekts kandidāts, jo māku atrast tādas vietas, kur mani nenovērtē un visu laiku jācenšas sevi pierādīt. Jau no bērnības esmu pieradis visiem pierādīt, ka esmu gana labs. Šeit varēšu to turpināt. Un jā, jau iepriekšējā darba vietā es bieži uzņēmos nest svešu nastu, pildīt darbus citu cilvēku vietā, sēdēt līdz vēlam vakaram, … izdegšana man neko neiemācīja. Šobrīd es esmu pilns entuziasma, jo alga ko man piedāvājat (ceru, ka tā atrisinās manas finansiālās problēmas ar kredītiestādēm) un kompānijas ārējais tēls manī rada jaukas fantāzijas par to cik labi man te ies…”

Kā Tev šāda saruna?

Kad apgūsti sistēmisko uztveri, šo sāc saklausīt starp rindiņām… un saproti, kā strādā likums- “paterni pievelk paternus”. Kā tas izpaužas?

Ļoti bieži darbā tiks pieņemts nevis objektīvi labākais kandidāts, bet sistēmai piemērotākais kandidāts.

Darbā tiks pieņemts kandidāts, kurš spēs apkalpot sistēmas vajadzības. Tas, kura paterni der sistēmai.

Īsai atkāpei, ar paterniem es saprotu rīcības, uzvedības šablonus, kas atkārtojas. Sistēmiskā skatījumā paterni ir kā atbildes reakcija uz pārkāpumiem sistēmiskajos principos. Piemēram, paterns “nest svešu nastu” izpaužas kā darbinieka nespēja pateikt “nē” jauniem pienākumiem, papildus darba slodzei, kā tieksme darīt vairāk kā objektīvi būtu nepieciešams. Šāds darbinieks nonāks tādā vietā organizācijā, kur tas tiek prasīts. Un brīdī, kad darbinieks nolems no šīs organizācijas aiziet, viņš visticamāk sastapsies ar negāciju vilni no kolēģu puses. Svarīgi piebilst, ka paterni nav mūsu apzināta izvēle, tas notiek ar mums neapzināti un personīgajā līmenī mēs tos iegūstam izcelsmes ģimenē.

Labā ziņa, ka ir iespējams ieraudzīt un iepazīt gan sistēmas paternus, gan savējos. Tas gan no tiem pilnībā neatbrīvo, bet tos apzinoties mums parādās vismaz kaut kāda rīcības brīvība un varam pārtraukt justies kā slazdā. Pārtraukt “izpildīties” tā kā mums nepatīk, vai ir kļuvis apgrūtinoši. Piemēram:

  • pārtraukt būt vienmēr pa vidu kā trešajam un mēģināt noregulēt konfliktus, kas uz mums neattiecas, vai savienot nesavienojamo;
  • pārtraukt uzņemties pienākumus kas nav mūsu amata aprakstā, vai ko neparedz funkcija, kuras izpildei tiekam algoti organizācijā,
  • pārtraukt justies atbildīgam par visas organizācijas nākotni, ja vien neesat tās īpašnieks vai vienīgais vadītājs;
  • pārtraukt mēģinājumus izdarīt visus darbus, kuru saraksts ir neizsīkstošs un saprast, kas tad ir mans īstais uzdevums šajā organizācijā; u.c.

Ja ir sajūta, ka darba vietā ir piemeklējis kāds no iepriekšminētajiem stāvokļiem, aicinu pētīt gan savus, gan organizācijas paternus sistēmiskā koučinga vakara grupā vadītājiem, kā arī citās Systemic Constellation center Riga programmās. Vairāk info var atrast www.constellationsriga.lv

Kā arī aicinu uz individuālām konsultācijām un sistēmisko koučingu, kas palīdzēs tikt skaidrībā ar tieši Tavu konkrēto situāciju.

#koučings #vadītājiem #sistēmiskaiskoučings #santaleibovica #systemiccoaching #sccriga

Pieteikties


info@constellationsriga.lv +371 27448888

Rezervēt grāmatu


info@constellationsriga.lv +371 27448888