fbpx
16. September, 2018Lasīšanas laiks: ~ 2 min. 57 s

Mirklis ar savvaļas zirgiem

Ziniet ar ko zirgi atšķiras no cilvēkiem? Nu, pirmkārt, viņi ir dzīvnieki, vai ne? Un vēl viņi ir bara dzīvnieki, nav plēsēji un nemāk melot. Vairumam cilvēku, ko pazīstu, zirgi asociējas ar jāšanu, samīļošanu, pabarošanu vai mācīšanos viņus vadīt, būt par līderiem. Latvijā tas ir izplatīts domāšanas veids.

Lai mazliet paplašinātu šo skatījumu, piedāvāju savas pārdomas, izpratni un pieredzi ar zirgiem. Tās gūtas, organizējot meistarklasi ar zirgiem ICF konferences “Coaching Conversations” ietvaros, kā arī vadot Latvijā sistēmiskā koučinga, līderības un sistēmisko sakārtojumu apmācību programmas, kuru ietvaros bija iespēja arī mācīties no zirgiem. Un šī gada maijā notika kaut kas ļoti neticams – mēs kopā ar manu kolēģi Marion Latour pusstundu pabijām savvaļas zirgu barā Nīderlandē.

Zirgi ir dzīvnieki, kas iemācījušies izdzīvot un viņi to dabiski dara, esot barā. Ja zirgiem nav citu zirgu, ar ko veidot baru, viņi veido baru ar cilvēku. Mēs, neliela grupiņa cilvēku, iekļuvām barā, kurā bija 20 dažādu zirgu – lieli un mazi, veci un jauni, ērzeļi un ķēves. Tā ir ļoti neparasta sajūta – būt uz kādu brīdi pieņemtam barā.

Zirgu baram ir sava ļoti stingra hierarhija. Barā ir vadošā mātīte un tēviņš. Katram no bara ir savi uzdevumi, un visi bara dalībnieki skaidri zina noteikumus un respektē tos. Par noteikumu pārkāpšanu, zirgi tiek izraidīti no bara, kā rezultātā tiem atliek atrast līdzgaitniekus un veidot savu baru vai pievienoties jau esošam baram, ja viņus tur pieņem. Šīs norises ir ļoti vienkāršas, skaidras un nepielūdzamas. Zirgi nevar piederēt baram tikai pa ceturtdienām vai tik ilgi, cik viņiem par to maksā.

Ja zirgu barā izceļas konflikti, tie ir dramatiski. Arī mēs saskarāmies ar situāciju, ka viens no bara ērzeļiem bija atdalījies no esošā bara, taču turpināja “uzglūnēt” vecā bara ķēvēm. Mēs vērojām šī bara vecākā ērzeļa dusmas, kas brīžiem kļuva gandrīz bīstamas. Šajā mirklī es skaidri sapratu, cik reāla ir enerģija, kas kūsā katrā no mums, un cik reālas un gandrīz taustāmas ir attiecības starp mums – cilvēkiem –, tāpat, kā starp zirgiem. Nav būtiski, vai tās ir dusmas, prieks vai kas cits. Ja attiecību sistēma un emocionālā saite nav fiziski redzama, tas nenozīmē, ka tās nav.

Zirgi nemelo un viņi savas situācijas risina. Zirgu bars ir dzīva sistēma. Vērojot zirgus, varam uzdot jautājumus paši sev – kā mēs jūtamies un kas notiek sistēmās, kuru daļa esam mēs.

Vairumam no mums ir divas būtiskas sistēmas. Viena no tām ir ģimenes sistēma, kas ietver gan mūsu izcelsmes ģimeni, gan to, kuru esam izveidojuši paši. Otra ir mūsu organizācijas sistēma – tā kuru esam izveidojuši, vadām vai kurā strādājam. Kā veidojas attiecības tur? Kā šīs sistēmas strādā? Un, ja jūs uz mirkli varētu pabūt par zirgu, kā jūs tur justos?

Pieteikties


info@constellationsriga.lv +371 27448888

Rezervēt grāmatu


info@constellationsriga.lv +371 27448888