fbpx
17. August, 2018Lasīšanas laiks: ~ 4 min. 21 s

Nespēju aiziet no esošā darba

Klienta pieredze

“Man ir ilgstoša problēma- nespēju aiziet no esošā darba. Ir daudzas lietas, kas mani neapmierina, atalgojums, tālākās izaugsmes perspektīvas, u.c. Protams ir arī lietas, kas patīk, piem., projekti, kuru pabeigšana rada gandarījumu, produkti, ko esmu radījis… Vairākkārt esmu mēģinājis aiziet, bet tas beidzas ar to, ka palieku esošajā darba vietā. Vienreiz jau pat biju pārmaiņām ļoti tuvu, noritēja sarunas ar citu darba devēju par līguma noslēgšanu, bet pēdējā brīdī viss “norāvās”. Nesaprotu, kādēļ tā notiek.” 

Sistēmiskā pieeja piedāvā skatīties uz problēmu plašākā kontekstā, pielietojot formulu PROBĒMA = RISINĀJUMS. It īpaši, ja problēma, ar ko sastopaties, ir ilgstoša, vai to nav izdevies atrisināt parastā, loģiskā ceļā. Un šeit ir iemesls, kādēļ tā:

Pirmā reakcija, kad saskaramies ar kādu problēmu savā dzīvē- vai tā skar mūsu darba vai privāto sfēru, ir iekšējais protests, nepatika. Pie kam, kādam, sastopoties ar problēmu, rodas vēlme mesties cīņā, citam – padoties, bet jebkurā gadījumā, mūsu dabīgā iekšējā reakcija uz problēmu ir tai pateikt: “NĒ, tu man nepatīc, gribu, lai pazūdi!”. Un tā ir normāla, cilvēciska reakcija. Kuram gan patīk problēmas?

 

Kā problēma var būt šajā gadījumā kā risinājums?

Kamēr visa enerģija tiek virzīta uz nepatiku pret esošo darbu vai darba devēju, bez cieņas un patiesas pateicības par to, kas bijis iespējams šajā darba vietā, pārmaiņas kļūst praktiski neiespējamas. Visa enerģija plūst virzienā uz esošo darba vietu, uz iekšējo cīņu ar nevēlamo. Pārnestā nozīmē tas izskatītos tā, it kā cilvēks, kurš piesiets pie klints izmisīgi mēģina izrauties, lai tiktu prom, bet ja tas pagrieztos atpakaļ un paskatītos uz šīm ķēdēm, viņš saprastu, ka tās ir viegli atraisīt. Tikai, lai to izdarītu, iespējams jāievelk dziļi elpa, jānomierinās, un jāsaskata, kā tas ir iespējams.

Tas, kam mēs sakām NĒ, paņem mūsu enerģiju. Ja problēmu skatām kā risinājumu un tai sakām JĀ, pārmaiņas kļūst iespējamas. Ir labi, ka mēs formulējam mērķus un gribam dzīvē iet uz priekšu. Tomēr, ja kaut kas aptur, bet nākotnē ir vēlme ieiet ar patiesu brīvības sajūtu, nepieciešams uzdot sev vienu  būtisku jautājumu:  KAS IR TAS, KAS MANI NOTUR ŠEIT?

Šo jautājumu var uzdot sev katru reizi, kad kaut kas attur no pārmaiņām, vai neizdodas sasniegt izvirzīto mērķi, kaut ar prātu viss ir pārdomāts un mērķtiecīgam plānam ir sekojusi arī rīcība. Lūk četri soļi, kuri gan nav jāuztver burtiski – drīzāk simboliski), kas palīdz atraisīt enerģētiskās saites ar veco darba vietu un atbrīvot vietu jaunajam:

  1. Iekšēja patiesa pateicība. Kā iekšējais dialogs tas varētu skanēt šādi: “Paldies, ka man bija iespēja būt daļai no šīs sistēmas un ….. (uzskaitiet labo, kas bijis, ko guvāt).” Pateicība par to, kas ir bijis un kas nav bijis iespējams šajā darbā.
  2. Iekšēja piekrišana atstāt to, kas ir padarīts. Iekšēji mēs varētu sev teikt kaut ko tamlīdzīgu” “Es atstāju jūsu ziņā to, ko darīt ar manis padarīto darbu. Pat, ja tas tikts pilnībā iznīcināts, tas nav vairs mans darbs. Tam vairs nav saistības ar mani. Atstāju to jūsu ziņā.”
  3. Atgriezt savus resursus. Mēs sakām sev: “Es paņemu visu to, kas pieder man (runa nav par materiālām lietām, bet gan laiku, enerģiju, atdevi, aizrautību, mīlestību, kas ieguldīta darba lietās). Jūs paturiet rezultātu, es paņemu savus resursus”.

Pateikt “JĀ” nepabeigtajam. Mēs patiesi pabeidzam savas attiecības ar darba vietu, kad varam pateikt sev: “Es saku JĀ visam, kas starp mums paliek nepabeigts. Man nav pretenziju vai prasību pret šo uzņēmumu/vadītāju/utt.. Ir tā kā ir. Es neko vairs neprasu.”

Šie četri soļi ļaus sakārtot to, kas paliek šeit, lai ar viegluma sajūtu dotos pretī jaunajam. Tos iespējams pielietot arī tad, ja esat jau prom no iepriekšējās darba vietas, bet sajūtu līmenī jūtaties joprojām sasaistīti ar to.  Pārsteidzošā veidā, kaut arī laiks un dzīve rit uz priekšu un mēs strādājam jau citā darbā, mēdz būt, ka daļa mūsu vēl palikusi iepriekšējā vietā – iekšējās sajūtas nav tieši saistītas ar kalendāro laiku.

 

Rakstu sagatavoja: Santa Leiboviča un Iveta Apine

Pieteikties


info@constellationsriga.lv +371 27448888

Rezervēt grāmatu


info@constellationsriga.lv +371 27448888